+420 774 520 130 / info@cyklokomponenty.cz

Po-Čt: 1030-1530 / Pá: 1030-1400  (nebo individuálně) / +420 774 520 130

Váš košík obsahuje0 položek
V celkové hodnotě0,- Kč
Při platbě převodem0,- Kč

Objednat | Registrace | Přihlásit se |

Spací pytel - jak vybrat správný? 2/4

Hlavní stránka / Spací pytel - jak vybrat správný? 2/4

Tvar spacáku

Spacáky v dnešní době mají dva základní tvary: dekový a mumie.

Dekový neboli přikrývkový spacák je vhodný pro méně náročné akce, je pohodlný a rozepnutím se změní na deku. V žádném případě se nehodí do extrémních podmínek.

Mumiový spacák má tvar, který optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru tím, že v oblasti nohou je zúžena, tím pádem teplo vycházející z této části těla stačí na zahřátí vnitřního prostor. To že je odstraněna přebytečná látka a výplň zapříčiní to, že je snížena jeho hmotnost a rozměr při sbalení. Oblast hlavy je dokonale chráně při zatažení tkanice, nebo jiného zajištění.

Při silné jedince a ty, kteří nemají rádi těsné prostory, jsou určeny oválné a rozšířené mumiové tvary spacáků. Příliš volné spacáky se ale nedoporučuje pořizovat. Je to proto, že vnitřek spacáku si vyhříváme sami, vlastním teplem a vyhřát zbytečně velký prostor je náročné.

Anatomické tvary mumie naopak co nejvíce kopírují lidské tělo, aby bylo dosaženo co nejnižší hmotnosti, objemu a co nejlepších tepelně-izolačních vlastností spacáků. Jsou sice méně pohodlné, protože v nich je pohyb značně omezen, ale tyto spacáky jsou nejvhodnější pro náročné akce při teplotách pod deset stupňů Celsia. Občas se anatomickým mumiovým spacákům říká „sarkofág“-

Velikost spacáku

Vybrat správnou velikost spacáku je důležitější, než by se zdálo.

Pokud si pořídíme zbytečně velký spacák. Znamená to, že déle prohříváme vlastním teplem zbytečně velký, nevyužitý prostor. Také sebou vláčíme zbytečně velký objem i hmotnost. Této chyby se nejčastěji dopouštíme, necháváme-li spát naše děti ve spacácích pro dospělé.

Malý a těsný spacák je ale také problém. Je nepohodlný a stlačená izolační vrstva studí.

Se zipem nebo bez?

Zip je praktický pro odvětrávání a urychluje vysoušení spacáku. Také se díky němu pohodlně do spacáku zalézá. Zip musí být překryt izolující légou, aby do spacáku přes zip nešla zima. Nesmí se zakusovat do okolní tkaniny. Ani to ale úplně neochrání, proto do extrémních zimních podmínek volíme raději spacáky bez zipů.

cyklokomponenty.cz

edia.net s.r.o.

Cejl 82/58
602 00 Brno - Zábrdovice

Výdejní místo
Po-Čt 1100-1530, Pá 1100-1400
Hlavní třída 1024/53
70800 Ostrava - Poruba


tel.: +420 774 520 130
e-mail: info@cyklokomponenty.cz


IČ: 03917002
DIČ: CZ03917002


ICQ: 233-309-913

Mohlo by Vás zajímat

Na kole i pěšky na Radhošť

Na kole i pěšky na Radhošť Na kole jsme se vydali na Radhošť. Výlet není určen pouze pro cyklistiku, potkáte cestou spoustu pěších turistů. více

Spací pytel - jak vybrat správný? 4/4

Spací pytel - jak vybrat správný? 4/4 Spací pytel - co si do něj obléct? V této poslední části našeho seriálu o tom Jak vybrat správně spací pytel, si řekneme něco o tom, jak je důležité správně ... více

Spací pytel - jak vybrat správný? 3/4

Spací pytel - jak vybrat správný? 3/4 Spací pytle a materiály používané pro jejich výrobu. V této části si řekneme něco o techničtějších parametrech spacích pytlů. Zaměříme se na izolační ... více

Provozovatelem internetového obchodu je edia.net s.r.o., IČ 03917002, zapsaná pod spisovou značkou C 86873 u Krajského soudu v Brně.

Všechny akce platí do odvolání nebo do vyprodání zásob a všechny obrázky u produktů jsou pouze ilustrativní. Kopírovat jakékoliv obrázky, zvukové stopy, videa, texty nebo jejich části bez písemného svolení provozovatele stránek, je přísně zakázáno.