+420 774 520 130 / info@cyklokomponenty.cz

Po-Čt: 1030-1530 / Pá: 1030-1400  (nebo individuálně) / +420 774 520 130

Váš košík obsahuje0 položek
V celkové hodnotě0,- Kč
Při platbě převodem0,- Kč

Objednat | Registrace | Přihlásit se |

Slovníček pojmů

Hlavní stránka / Slovníček pojmů

Pojem

Jednoduché vysvětlení

Azimut

Je orientovaný úhel, který svírá směr trasy od směru severního.

Buzola

Velmi jednoduchý přístroj určený k orientaci v přírodě, určování světových stran a měření azimutu. Základem je kompas, který ukazuje na magnetický pól Země.

Camping

Camping je přechodné ubytování v přírodě (například v kempu, obytném přívěsu, maringotce, ve stanu či chatce).

Cepín

Je náčiní, které je využíváno pro snadnější pohyb po ledovcích, ledových plotnách a sněhových polích nebo pro zmírnění rychlosti při pádu na zasněženém svahu. Je to přibližně 40-90 cm dlouhý nástroj a je velmi podobný krumpáči. Laicky řečeno se s cepínem manipuluje tak, že podle potřeby využití jej zabodáváme silou do ledu či sněhu.

Firn

Přechodný stav sněhu, než se přemění na led. Vzniká ve chvíli, kdy opakovaně sníh taje a mrzne, dochází ke zmenšování objemu a zvyšování hustoty dokud nevznikne led. V Evropě se vyskytují v Alpách a na Skandinávském poloostrově a jsou klíčovou složkou v místech, kde se tvoří ledovec.

Gore-tex

Značka nepromokavého materiálu, nejčastěji využívaného na výrobu outdoorové obuvi, ale i oblečení. Tento typ materiálu je velmi rozšířen a oblíben pro svou vysokou kvalitu a více účelové využití.

GPS

Global Positioning System, zkratka pro globální družicový polohový systém, pomocí kterého lze kdekoliv na Zemi určit přesnou polohu a čas. Využívá se v navigacích do aut nebo outdoorových navigacích, vysokohorští turisté a horolezci jej používají v případě, že se ztratí nebo je zavalí lavina, pro přivolání pomoci na přesné místo.

Impregnace

Impregnace je ošetření materiálu proti sycení vodou. Zvyšuje účinnost nepromokavých a  voděodolných materiálů.

Karimatka

Izolační podložka pod spací pytel, chrání před vlhkem a chladem od země.

Kempování

Totéž co camping

Mačky

Mačky, horolezecké mačky, stoupací železa, součást horolezecké výbavy pro pohyb na ledu, firnu a sněhu. Jsou tvořeny sadou hrotů ukotvených na rámu, který se připevňuje na obuv.

Membrána

Membrána je speciální vrstva, která je mezi spodní a horní vrstvou materiálu. Podle druhu membrány potom materiál získává speciální vlastnosti, jako je voděoodolnost, prodyšnost. Funguje na principu síta, póry membrány jsou20 000x  menší než je kapka vody ale současně je 700x větší než je molekula páry potu.

Mikroklima

Je tenká vrstva vzduchu těsně u těla člověka ( silná asi 1 milimetr) a pro pohodlí například ve spacáku, by teplota tohoto vzduchu měla být přibližně 34-35°C a relativní vlhkost by se měla pohybovat kole 40-60%. Toto mikroklima zajistí, že nám není zima ani teplo a působí na něj mnoho faktorů, z venku teplo nebo zima, déšť nebo vítr, zevnitř pot. Kvalitní nepromokavé, prodyšné materiály zajistí to správné mikroklima.

Nepromokavost

Je schopnost materiálu nenavlhnout při běžném dešti, neznamená to ovšem voděodolnost.

Outdoor

Všeobecně chápaný termín pro pobyt v přírodě

Outdoorový

Určený pro pobyt v přírodě

Prodyšnost

Vlastnost materiálu odvádět pot a přebytečné teplo od těla skrz oblečení ven, pomáhá zajistit ideální mikroklima.

Softsheel

Zjednodušeně řečeno, je to materiál, který sám o sobě zajistí voděodolnost, teplo fleesu, odolnost proti větru. Materiál je složen z více vrstev a je velmi oblíbený pro své vlastnosti.

Spací pytel

Spacák, z větší části uzavřený spací vak určený pro přenocování v přírodě či kempingu.

Stan

Improvizované přístřeší z nepromokavých materiálů, určen pro přebývání v přírodě

Vibram

Je společnost, zabývající se výrobou podrážek outdoorové obuvi. Tato značka je ve světě outdoorových podrážek velmi uznávaná a valná většina kvalitních outdoorových bot má podrážku této značky. Podrážkám Vibram jsou často mylně přiřazovány vlastnosti, pravdou ale je, že Vibram vyrábí mnoho typů podrážek a je proto důležité sledovat, na co je vybraná bota určena.

Voděoodolnost

Často zaměňováno s nepromokavostí. Voděodolnost je, zjednodušeně řečeno, schopnost materiálu odolat vodě. Udává se v gramech na metr čtvereční za 24 hodin.

Zátěr

Využívá se u levnějších materiálů, kde není využito membrány. Je to směs chemických látek nanesená na spodní část svrchní vrstvy materiálu. Má horší voděodolnost, větruodolnost a prodyšnost.

cyklokomponenty.cz

edia.net s.r.o.

Cejl 82/58
602 00 Brno - Zábrdovice

Výdejní místo
Po-Čt 1100-1530, Pá 1100-1400
Hlavní třída 1024/53
70800 Ostrava - Poruba


tel.: +420 774 520 130
e-mail: info@cyklokomponenty.cz


IČ: 03917002
DIČ: CZ03917002


ICQ: 233-309-913

Provozovatelem internetového obchodu je edia.net s.r.o., IČ 03917002, zapsaná pod spisovou značkou C 86873 u Krajského soudu v Brně.

Všechny akce platí do odvolání nebo do vyprodání zásob a všechny obrázky u produktů jsou pouze ilustrativní. Kopírovat jakékoliv obrázky, zvukové stopy, videa, texty nebo jejich části bez písemného svolení provozovatele stránek, je přísně zakázáno.