+420 774 520 130 / info@cyklokomponenty.cz

Po-Čt: 1030-1530 / Pá: 1030-1400  (nebo individuálně) / +420 774 520 130

Váš košík obsahuje0 položek
V celkové hodnotě0,- Kč
Při platbě převodem0,- Kč

Objednat | Registrace | Přihlásit se |

Batoh - jak vybrat správný?

Hlavní stránka / Batoh - jak vybrat správný?

Batoh vybíráme v prvé řadě podle určení a hned v druhé podle zátěže, kterou se připravujeme nést. Následující tabulka přehledně znázorňuje, na jaké akce se hodí jaký batoh.

Velikost batohu Objem batohu Využití
Malé <40l  Procházky, méně náročné výlety, celodenní vycházky, jednoduchá víkendová turistika
Střední 40 – 60l Náročnější víkendové nebo lehčí týdenní akce, možnost přibalit spacák, stan
Velké >60l Vícedenní náročné akce, zimní akce, expedice, hmotnost nákladu je vyšší než 25kg

Rozdělení batohů dle velikosti

Batoh vybíráme podle toho, na jakou příležitost se ho chystáme využít. Určitě si nevezmeme na třítýdenní expedici batoh do města a naopak do školy krosnu. Nejvhodnější je koupit batoh takový, který poskytne dostatek prostoru na to, aby se do něj dalo uložit vše, co potřebujeme s sebou, ale zároveň takový, aby velký objem batohu nelákal brát s sebou naprosté zbytečnosti.

Malé batohy na 15 až 40 litrů

Střední batohy na 40 až 60 litrů

Velké batohy na 60 až 100 litrů

Řez batohem

(zdroj– Malý průvodce turistickým a vodáckým vybavením, 2006)

Rozdělení batohu dle využití

Batoh do města, batoh do školy, školní aktovka, malý batoh

Batohy vhodné především do města a na jednodenní či víkendové výlety. Praktické jsou malé kapsičky, například na telefon, mp3 přehrávač, doklady…

Výborné jsou taky nejrůznější doplňky, jako je třeba speciální kapsa s pláštěnkou, závěs na klíče, na kapse výstup na sluchátka, možnost použití pitného vaku, uchycení trekových holí…

U malých batohů jde hlavně o to, aby se Vám batůžek dobře nosil a vyhovoval Vám také co do počtu kapes a designu. Batohy jsou vyráběny v mnoha nejrůznějších barvách, vzorech a tvarech, nejběžnější jsou dva typy.

Prvním je batoh se zipy, snadno se tak dostanete do každé kapsy a nemusíte se díky tomuto systému složitě prohrabávat ke svým věcem.

Dalším typem je batoh „komínového typu“. Jde o batoh s jednou velkou kapsou plněnou shora, takže když se chceme dostat k něčemu na dně, musíme vytáhnout vše, co je nad tím nebo se složitě prohrabávat. Výhodou ale je, že se nemá co pokazit, zip se může poškodit, roztrhnout, vylámat zuby… to u „komínu“ se nestane, bývá zabezpečen stahovací šňůrkou, která jde bez problémů nahradit.

Mnohé batohy také nabízí svou konstrukcí a zvolenými materiály výbornou věc, kterou oceníte zejména při dlouhých výletech nebo v případě většího horka – odvětraná záda. Proč se neporozhlédnout po takovém batohu?

Turistický batoh, středně velký batoh, batohy na vícedenní výpravy

Batoh, který užijete na víkendové akce, prodloužený víkend…

Střední batoh nabízí nejrůznější vylepšení a vychytávky, jako kratší záda, užší popruhy, užší bederní pás pro ženy aj..

U středních batohů už nabírá na důležitosti bederní popruh i tvar zad. Ženy by se měly poohlížet spíše po dámských modelech batohů, jsou uzpůsobeny jejich stavbě těla. Pryč jsou ty doby, kdy se na ženy při sportu a outdooru nebral ohled. Chceme přece, aby i ony měly co nejlepší prožitek z výpravy.

Středně velký batoh je už taková menší krosna, proto jej využíváme při několikadenních akcích, víkendových výpravách v horách… V období předvánočních shonů jsou vidět jedinci, kteří se i na vánoční nákupy vydávají s menší krosnou. Důvod chápeme, nechtějí v rukou nosit ty igelitové tašky, všechno pohodlně „hodí“ na záda a ruce zůstávají volné.

Ať batoh využijete k jakémukoliv účelu, vždy platí pravidlo, že batoh Vám musí perfektně sedět. Zásadně jej zkoušejte naplněný, v každé prodejně vám ho rádi naplní jiným zbožím, abyste měli jistotu, že si batoh vyberete opravdu dobře.

Bederní pás by měl přiměřeně přejímat část hmotnosti, zároveň by však neměl být příliš robustní, to kdybyste batoh používali současně se sedacím úvazkem. Naším doporučením je, pokud vybíráte batoh, který je střižen jako pytel s jedním vstupem, poohlížejte se po takové, který bude mít alternativní vstupy zajištěné zipy. Nikdy nevíte, co se stane a co zrovna budete potřebovat z batohu vytáhnout. Ne vždy máte zrovna tu danou věc přímo na vrchu.

Pokud se chystáte s batohem na náročnější výpravu, oceníte nabízené praktická poutka na cepíny a trekové hole, kompatibilitu s vaky na vodu, různá poutka a kompresní popruhy.

Další vychytávky už jsou určeny pro speciální účely, pokud vybíráte lezecký batoh, oceníte odlišné tvarování horní kapsy batohu, nevadí tak při výstupu helmě. Nebo skialpinisti zase ocení poutka a úchyty pro pohodlné upevnění lyží a kapsy pro lavinovou výbavu, jako je sonda, lopata, lékárnička…

Batohy do extrémních podmínek, expediční batoh, krosna

Především na dlouhých túrách, vícedenních akcí nebo výpravách do opravdu extrémních podmínek oceníte velikost a praktičnost expedičního batohu.

Tady je důležitější než při výběru jakéhokoliv jiného batohu aby ženy vybíraly z dámských modelů batohů. Je to proto, že velký batoh se nutně rovná větší zátěži a proto je při volbě batohu a posuzování jeho schopnosti roznášet váhu zohlednit anatomické odlišnosti mužů a žen. Pokud vybíráme opravdu kvalitní batoh, proč si škodit něčím nepohodlným, když můžeme vybírat z obrovského množství vychytávek, které pro nás výrobci batohů připravují. Některé jsou naprosto nezbytné a nabízí je všichni výrobci, ovšem každý má svůj patent. Praktický a nezbytný posuvný zádový systém, funkční bederní pás, rozdělené komory, to je jen základ toho, co by měl mít expediční batoh.

Velké batohy stejně jako batohy střední velikosti vybíráme naplněné, ideálně tak, aby hmotností připomínaly hmotnost nesenou potom na výpravě.

Bederní pás by měl na sebe přenést přibližně 50% hmotnosti, proto při zkoušení zapínejte bederní pás batohu jako první. Pokud batoh dobře po zapnutí bederního pásu sedí dobře na bedrech a pánevních kostech, dotáhněte ramenní popruhy, tak aby seděl.

Ramenní popruhy batohu nesmí být moc dlouhé, ale nesmí ani zaškrcovat. Obecně lze říct, že pokud ramenní popruh tvoří rovnoměrný oblouk, batoh máte nastaven správně.

Vybírejte batoh, který bude disponovat také alternativním předním vstupem, bude vybaven bočními kapsami, kapsami a očky na bederním pásu aj.

Batohy a zajištění pohodlí

Ramenní popruhy

Ramenní popruhy musí být pohodlné, anatomicky tvarované a přiměřeně vypolstrované. Nesmějí svírat krk ani padat z ramen (viz hrudní popruh). Jsou nejvíce namáhanou částí batohu, proto by měly být bytelné a naprosto precizně provedené a připevněné.

Bederní pás

Bederní pás odlehčuje ramenům. Je fixován v pase a přenáší podstatnou část hmotnosti batohu přímo na pánev, mluvíme tady přibližně o padesáti procentech. Mívá boční dotahy, které zabraňují kymácení batohu. Bederní pás by měl být dostatečně tuhý a přitom přiměřeně polstrovaný, spona musí perfektně držet a v případě potřeby musí jít snadno a rychle rozepnout. Při výběru batohu zohledněte robustnost bederního pásu hlavně v případě, že budete batoh současně využívat se sedacím úvazkem.

Balanční dotahy

Balanční dotahy batohu pomáhají najít optimální nastavení nosného systému, jsou upevněny k výztuze zad batohu a přitahují batoh k ramenům, a tím zajišťují jeho větší stabilitu. Měly by k ramenním popruhům přicházet mírně shora – u některých modelů batohů lze jejich pozici nastavit. Musí jít dotahovat i povolovat při nasazeném batohu. Jen tak lze za chůze plynule regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak podle momentální potřeby.

Hrudní popruh

Hrudní popruh zabraňuje padání ramenních popruhů z ramen a vymezuje jejich umístění na ramenech. Měl by být výškově nastavitelný, opatřený sponou s dotahem a pružný. To proto, aby i při pevném dotažení nebránil dýchání.

Záda batohu – zádový systém

Záda batohu představují největší plochu batohu, která se dotýká těla nositele. Měla by tedy majiteli perfektně sedět. Záda velkých batohů by měla mít výztuhu. U většiny batohů ji lze vyjmout a případně i vytvarovat podle zad uživatele. To je velmi vítaná vlastnost těchto batohů. Díky výztuze batoh drží tvar, dobře se do něj balí náklad a těžiště nákladu se může posunout výše, což výrazně zvyšuje komfort nesení batohu. Záda batohu mají být dostatečně vypolstrovaná a zajišťovat odvětrávání (prolisy, prodyšný materiál, síťka atd.). Záda batohu by měla být vyrobena z kvalitních, rychleschnoucích materiálů a nepropouštět vlhkost do komor samotného batohu.

Podstatným prvkem při výběru batohu je velikost zad. Jde o vzdálenost mezi bederním pásem a horním uchycením ramenních popruhů. Ta je buď nastavitelná, nebo fixní. Pokud je velikost zad fixní, a nejde ji měnit, je nutné batoh vybrat přesně na míru. Většinou se výrobci batohů snaží kvalitnější batohy neopatřovat fixní velikostí zad.

Doplňky k batohům, které vetšinou sehnat ve stejném barevním a stylovém provedení

 • Zámek batohu
 • Ledvinka
 • Peněženka
 • Pouzdro

Příslušenství k batohům

 • Pláštěnka - v různých velikostech a barvách. Představuje nezbytný doplněk pro výlety kamkoliv. Pláštěnka je vyrobena z nepromokavých materiálů, u některých batohů je dodávaná ve speciální kapsičce ve stejném nebo podobném designu. Pokud u vašeho batohu pláštěnka není, dá se jednoduše dokoupit.
 • Vak na vodu – nedocenitelná pomůcka při zvýšené fyzické aktivitě, dlouhých pochodech nebo při větším horku. Výhodou je jeho plnění, čištění i vysoušení, které je velice snadné.
 • Impregnace – k zajištění dlouhé životnosti batohu slouží impregnační prostředky, chrání materiál a udržuje jeho schopnosti, například nepromokavé batohy udrží déle nepromokavé. Nepromokavost může textilie ztratit právě špatným praním nebo špatnou údržbou. Impregnace může být v několika formách, například ve spreji nebo ve formě tekutého prostředku. Pro praní doporučujeme speciální prací prostředky určené na outdoorové bundy, batohy, stany…

Doporučené parametry batohů podle způsobu využití:

Parametry batohu do města

 • Tvarovatelný zádový panel (výztuž)
 • Velká vnitřní kapsa
 • Menší oddělená kapsa
 • Poutko s háčkem nebo karabinou na klíče uvnitř batohu
 • Ramenní popruhy s dvouvrstvou konstrukcí Kapsička na telefon Kapsička na mp3 přehrávač s vývodem na sluchátka

Parametry turistického batohu

 • Odvětrávací zádový systém
 • Boční síťované kapsy na lahev
 • Poutka na trekové hole
 • Reflexní nášivka
 • Vnitřní kapsy na zip
 • Pláštěnka na batoh
 • Víko s kapsou na zip

Parametry batohu pro studenty

 • Vnitřní kapsa na notebook (potřeba ověřit, jestli se právě váš vejde)
 • přihrádky na psací potřeby
 • malé kapsičky
 • prostor na vizitky nebo jiné papíry
 • Vnější kapsa na zip nebo síťka na nápoje
 • Boční spodní kapsy
 • Ramenní popruhy anatomického tvaru
 • Odnímatelný bederní pás Kapsa, která udrží nápoje chladné nebo teplé

Parametry dětského batohu školního batohu, školní aktovky

 • Polstrovaná záda
 • Polstrované ramenní popruhy
 • Hrudní popruh
 • Přední kapsy na zip
 • Síťka nebo kapsa na bandasku
 • Kapsa, která udrží nápoje nebo potraviny chladné či teplé
 • Poutko na červené blikající světlo, podobné, jaké využívají cyklisté
 • Reflexní prvky
 • Víko s kapsou na zip
 • Poutko na pytlík s přezůvkami

Parametry expedičního batohu

 • Přenos hmotnosti na celý zádový systém
 • Polstrované ramenní popruhy
 • Polstrovaný bederní pás
 • Výškově nastavitelné víko s kapskou na zip
 • Vnitřní kapsy na zip
 • Boční kapsy
 • Kompatibilita s vodním rezervoárem
 • Poutka na cepíny
 • Pláštěnka na batoh

Parametry cyklistického batohu, batohu na in-line brusle

 • Integrovaný chránič zad
 • Odvětrávací zádový systém
 • Polstrované ramenní popruhy
 • Anatomicky tvarovaný bederní pás
 • Kapsy na zip
 • Kompatibilita s vodním rezervoárem
 • Nosič na chrániče a na přilbu

Další možné vychytávky a doplňky lezeckého batohu, skialpinistických batohů, freeridových batohů a jiných speciálních batohů

 • Odepínatelný zádový systém
 • Zkrácený zádový systém pro ženy
 • Pohodlný zadní přístup do batohu
 • Vyjímatelná podložka v zádech
 • Polstrované ramenní popruhy
 • Užší a kratší polstrované ramenní popruhy pro ženy
 • Polstrovaný flexibilní bederní pás s kapsičkou na zip
 • Užší polstrovaný bederní pás pro ženy
 • Velká přední kapsa s přihrádkou na lopatu, lavinovou sondu
 • Kapsička na cennosti
 • Nosič na lyže, snowboard, sněžnice
 • Poutka na cepíny, trekové hole…
 • Gumou vyztužená přední část batohu
 • Vnitřní kapsy na zip
 • Kompatibilita s vodním rezervoárem
 • Poutka na cepíny

Péče o batoh, rady jak zajistit, aby vám batoh dlouho sloužil

Batoh se snažte udržet vždy v suchu.

Uchovávejte batoh vždy na suchých místech, po každé akci jej vždy pro jistotu vysušte. Vlhkost škodí materiálu batohu, nejenže se tvoří plísně, ale také narušuje strukturu tkaniny, které je pak náchylná protrhávání.

Nenechávejte svůj batoh na přímém slunci.

Degradace materiálu UV zářením je sice pomalá, ale nevratná.

Vyplatí se kontrola malých poškození po akci.

Drobné oděrky a dírky je vhodné okamžitě opravit, tedy dřív, než bude pozdě a z malých se stanou obrovské a dojde ke zničení batohu.

Dávejte pozor při balení ostrých věcí.

Nejenže tlačí do zad, ale dochází k poškození vnitřní tkaniny, případně protržení batohu. Vidličky, nože a jiné ostré předměty, proto balíme tak, aby jejich ostří bylo chráněno, například, ostřím do hrnku nebo obalit ručníkem.

Pravidelná kontrola zakončení tkanin, nití, popruhů.

Eventuelně párající se místo ihned zafixovat, protože syntetické materiály jsou k párání dosti náchylné.

Stačí jednoduše zatavit kraj tkaniny či popruhu, šikovní to zvládnou zapalovačem.

Vytáhněte všechno jídlo z batohu.

V noci by mohli za lákovou vůní vašich potravin přijít hlodavci a batoh prokousat.

Neskladujte v batohu obaly od potravin, škůdcům voní stejně jako jídlo, které v nich bylo.

cyklokomponenty.cz

edia.net s.r.o.

Cejl 82/58
602 00 Brno - Zábrdovice

Výdejní místo
Po-Čt 1100-1530, Pá 1100-1400
Hlavní třída 1024/53
70800 Ostrava - Poruba


tel.: +420 774 520 130
e-mail: info@cyklokomponenty.cz


IČ: 03917002
DIČ: CZ03917002


ICQ: 233-309-913

Mohlo by Vás zajímat

Na kole i pěšky na Radhošť

Na kole i pěšky na Radhošť Na kole jsme se vydali na Radhošť. Výlet není určen pouze pro cyklistiku, potkáte cestou spoustu pěších turistů. více

Spací pytel - jak vybrat správný? 4/4

Spací pytel - jak vybrat správný? 4/4 Spací pytel - co si do něj obléct? V této poslední části našeho seriálu o tom Jak vybrat správně spací pytel, si řekneme něco o tom, jak je důležité správně ... více

Spací pytel - jak vybrat správný? 3/4

Spací pytel - jak vybrat správný? 3/4 Spací pytle a materiály používané pro jejich výrobu. V této části si řekneme něco o techničtějších parametrech spacích pytlů. Zaměříme se na izolační ... více

Provozovatelem internetového obchodu je edia.net s.r.o., IČ 03917002, zapsaná pod spisovou značkou C 86873 u Krajského soudu v Brně.

Všechny akce platí do odvolání nebo do vyprodání zásob a všechny obrázky u produktů jsou pouze ilustrativní. Kopírovat jakékoliv obrázky, zvukové stopy, videa, texty nebo jejich části bez písemného svolení provozovatele stránek, je přísně zakázáno.